ZALEW SOLIŃSKI położony jest na północny-zachód od Bieszczadów jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny.
Jezioro powstało, by chronić Dolinę Sanu przez grożącymi jej powodziami. Pomysł powstania w tym miejscu zalewu zrodził się już w okresie międzywojennym. Ostatecznie zbiornik powstał w 1968 poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę.
Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalista i Mała zwana Zajęcza, oraz Wyspa Zjawa wynurzająca się jedynie przy wyjątkowo niskim stanie wody. Wzdłuż linii brzegowej jeziora powstały liczne ośrodki wczasowe stałe i sezonowe obsługujące turystów. Rozwinęła się też infrastruktura agroturystyczna. Jezioro Solińskie stało się dużą atrakcją turystyczną w Bieszczadach. Dużą atrakcją dla turystów jest zwiedzanie zapory wodnej, na której spiętrzenie wody sięga 60 metrów. Jezioro Solińskie to atrakcyjne miejsce dla żeglarzy i kajakarzy, szczególnie dla żeglarzy preferujących dużą zmienność wiatrów. Wzdłuż brzegu jeziora powstało kilkanaście ośrodków żeglarskich i przystani jachtowych. Praktycznie we wszystkich przystaniach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego: kajaków, łódek, rowerów wodnych, a nawet jachtów.
Niezwykła atrakcją Jeziora Solińskiego są rejsy statkami bieszczadzkiej floty. Największe ośrodki turystyczne usytuowane przy Jeziorze Solińskim to Polańczyk, Myczkowce, Solina. Polańczyk zyskał nawet miano uzdrowiska ze względu na występujący tam wody mineralne pozwalające na leczenie wielu schorzeń. Ośrodki te mają doskonale rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.
Jezioro Solińskie to idealne miejsce dla wielbicieli sportów wodnych, a szczególnie żeglarzy i kajakarzy. Jest to wymarzone miejsce do uprawiania żeglarstwa, zmienne wiatry i wspaniałe krajobrazy towarzyszą na stałe pływającym po jeziorze żeglarzom.