Dzisiaj jest: 3 Październik 2024    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił
  • Title_1

 

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE BLIZNEGO

Miejscowość Blizne położona jest w południowo-wschodniej części Polski w południowej części województwa podkarpackiego. Umiejscowiona jest w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Jasienica Rosielna.

 

Blizne jest jedną z większych miejscowości, bo zajmuje powierzchnię 2247 ha i liczy około 3300 mieszkańców.

Miejscowość Blizne położona jest w rozległej dolinie rzeki Stobnicy, w regionie Pogórza Środkowobeskidzkiego, na środkowo-zachodniej części Pogórza Dynowskiego (teren między Wisłokiem a Sanem). Od strony południowej Pogórze to łączy się z Dołami Jasielsko-Sanockimi, zaś na północy Pogórze Dynowskie przechodzi w prawie bezleśny krajobraz wzniesień o średniej wysokości 300 - 400 m - tzw. Pogórze Rzeszowskie.

Obszar powiatu brzozowskiego, w którym położone jest Blizne, charakteryzuje się rusztowym układem grzbietów wzgórz ciągnących się z północnego zachodu na południowy wschód. Im bardziej ku południowi, wzniesienia stają się coraz bardziej ostre i strome, sięgające niejednokrotnie wysokości 500 m.n.p.m.

Blizne rola

Centralnie położone w regionie brzozowskim pasma wzgórz oddzielone są płaską doliną rzeki Stobnicy, ciągnącą się od Lalina - przez Grabownicę Starzeńską, Humniska, Brzozów, Starą Wieś, Blizne, Domaradz, Lutczę - po Strzyżów, gdzie wpada do Wisłoka. Sama rzeka Stobnica ma długość - 41 km, zaś powierzchnia dorzecza Stobnicy wynosi 331 km2.

Wzdłuż Stobnicy, przez Blizne, przebiega szosa łącząca Rzeszów z Sanokiem i Bieszczadami (droga wojewódzka 886).

Blizne jest miejscowością o dobrze rozwiniętej komunikacji i infrastrukturze komunalnej. Położona jest pomiędzy ważniejszymi drogami przelotowymi: do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku, do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce oraz z Rzeszowa w Bieszczady.

Nie ma tu większych zakładów przemysłowych, lecz dominującą rolę odgrywa rolnictwo oraz związane z nim drobne przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowo-usługowe, co sprawi że powietrze w tym regionie jest czyste zarówno latem jak i w zimie. Umożliwia to bezpieczne uprawianie sportów i daje dobre warunki do wypoczynku.

Blizne jest wsią o czystym środowisku, pięknym krajobrazie, wspaniałych bogato wyposażonych obiektach zabytkowych, wypoczynkowych i sportowych. Jest ona niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych zakątków Pogórza Dynowskiego a unikalne warunki geograficzne, przyrodnicze, bogata historia oraz potencjał rozwojowy stanowią o jej atrakcyjności.

WALORY PRZYRODNICZE

Region brzozowski wykazuje bardzo skomplikowaną budowę geologiczną, powstałą wskutek dość silnych ruchów tektonicznych. Obszar ten zbudowany jest ze skał należących do zespołu naprzemianległych warstw łupków ilastych i marglistych, mułowców, piaskowców oraz zlepieńców. W związku z budową geologiczną podkreślić należy, iż występują tutaj złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz nieliczne źródła mineralne o różnych właściwościach leczniczych.

Blizne jest szczególną miejscowością, gdyż można tu w sposób nieograniczony obcować z otaczającą nas przyrodą. Czy zima, wiosna, lato czy kolorowa jesień - zawsze jest tu co podziwiać.

Zarówno spacery jak też przejażdżki rowerowe licznymi ścieżkami działają leczniczo na nasz organizm, ale również kojąco wpływają na zmęczony życiem umysł i poszarpane stresem nerwy z codziennego życia. Wprost, można się tu zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach.

W regionie brzozowskim wyróżnia się dwa piętra klimatyczne:
1) umiar­kowanie ciepłe, którego średnia wieloletnia temperatura waha się w gra­nicach od 6 oC do 8 oC oraz,
2) umiarkowanie chłodne, charakteryzujące się średnimi wieloletnimi temperaturami powietrza od 4 oC do 6 oC.

Zimą średnia temperatura spada od -3 oC do -4 oC, nato­miast średnia temperatura lipca waha się od 17 oC do 18 oC.

Wiatry wykazują stosunkowo małą silę. Najczęściej występują dość umiarkowane o sile 5-10 m/sek., przeważnie z kierunków południowo-zachodniego i południowego.
Jesienią jest zdecydowana przewaga wiatrów wschodnich i północno-wschodnich, natomiast miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień wykazują przewagę wiatrów zachodnich. Coraz częściej występujące ostatnio wiatry o prędkościach powyżej 20 m/sek. wyrządzają duże szkody w drzewo­stanach, sieci elektrycznej i w zabudowaniach, powodując m.in. zrywa­nie dachów.

Przeciętna roczna ilość opadów wynosi tutaj od 750 do 800 mm. Zwykle największa ilość opadów przypada w okresie letnim (250-400 mm), a najmniejsza w zimie (80-180 mm).

Okres trwania pokrywy śnieżnej kształtuje się w granicach od 60 do 150 dni.
Szata śnieżna pojawia się najczęściej w drugiej połowie listopa­da lub na początku grudnia. Natomiast jej zanik ma miejsce na przeło­mie marca i kwietnia.

W czasach Piastów rozpościerała się tutaj Karpacka Puszcza pograniczna, spełniająca rolę pasa granicznego. Jednakże lasy te były stopniowo karczowane przez ówczesnych mieszkańców tych ziem, którzy tym sposobem powiększali pola uprawne.
W okolicznych lasach w bardzo dużych ilościach występują: jodły, sosny i świerki. Innymi występującymi na terenie Pogórza Dynowskiego gatunkami drzew są: buk, brzoza, grab, dąb, jawor, modrzew, topola, olcha.

Brzegi rzek w znacznej mierze porośnięte są wierzbami. Poszycie leśne stanowią: maliny, borówki, czernice, poziomki. Na terenie całego podgórzańskiego kompleksu leśnego, w okresie letnim i jesiennym występują grzyby, m.in: borowiki, kozaki, podgrzybki, kurki, opieńki i wiele innych. W poszyciu lasów rosną: borówki, jeżyny, maliny oraz poziomki.

W lasach tych żyją dość liczne gatunki ptaków: gile, sowy, sójki, droz­dy, zięby, jastrzębie, wrony, dzięcioły, przepiórki, bażanty, kuropatwy. Natomiast na terenach zamieszkanych możemy spotkać: słowiki, jaskółki, wróble, szpa­ki, szczygły, sikorki, sroki, gawrony oraz kawki.  Zaś na polach spotyka się często bociany.

Świat zwierzęcy ssaków zamieszkujących lasy i pola Bliznego i okolic reprezentują: sarny, jelenie, dziki, lisy, zające, borsuki, kuny, gronosta­je, wiewiórki, laski, myszy polne, popielice. Na terenach podmokłych, w dolinach rzek żyją żaby, a na skalistych zboczach występują zaskrońce i stosunkowo rzadko spotykane żmije. W rzekach spotkać można: jel­ce, leszcze, okonie, plotki, szczupaki, ukleje, wierzbówki, węgorze i ra­ki.


Sarna

 strzałka przerywana w lewo

REKLAMA:
OLE OLE AKCERORIA 970x250


Miejscowość:
BLIZNE
Województwo: PODKARPACIE
Powiat: BRZOZÓW
Gmina: JASIENICA ROSIELNA
Poczta: 36-221 BLIZNE
Urząd pocztowy: JASIENICA ROSIELNA

   
SZKOŁA PODSTAWOWA: 
13 43 05 224
PARAFIA BLIZNE: 
13 43 05 600
OBSŁUGA TURYSTÓW: 
782 458 050
SOŁTYS BLIZNEGO: 
692 309 636
URZĄD GMINY: 
13 43 06 033
KLASZTOR SIÓSTR: 
13 43 05 521
   
Free Joomla templates by Ltheme