Odwiedzając Blizne oraz zabytkowy, drewniany kościół Wszystkich Świętych, warto podążyć trasą Drogi Krzyżowej na wzgórze św. Michała - przez mieszkańców nazywane Michałkiem (423 m.n.p.m.), gdzie wśród modrzewi zlokalizowana jest murowana kaplica. Obecna kaplica została wybudowana w 1877 r. przez księdza Józefa Januszkiewicza. Jednak jest to już trzecia kaplica na tym wzgórzu.
Pierwsza drewniana kaplica ku czci Św Michała Archanioła została wybudowana za czasów swojego proboszczowania w Bliznem (1670-1684) przez księdza Józefa Nałogowskiego jako wotum za cudowne ocalenie w tym miejscu sześćdziesięciu mieszkańców Bliznego wziętych w jasyr, podczas najazdu tatarskiego w 1624 r. Tatarów miało przepędzić liczne wojsko, zjawiające się w białych szatach. Wydarzenie to wiązało się z bliskością uroczystości św. Michała, stąd wiara w Jego duchową tu obecność i obronę. Od tamtego czasu, wzgórze blizneńskie stało się miejscem kultu św. Michała.
W połowie XVIII w., kaplica zbudowana z drewna jodłowego wymagała remontu. Powiadomiony o tym biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski, podjął własny patronat nad wzgórzem św. Michała. Polecił rozebrać dotychczasową kaplicę, a na jej miejscu wystawił murowaną świątynię pw. Zjawienia Świętego Michała Archanioła. Z kościołem łączyła się droga krzyżowa, rozmieszczona w murowanych kapliczkach oraz drewniane zabudowania mieszkalne. Swoją fundację w Bliznem, chyba niefortunnie, bp Sierakowski związał finansowo z niedawno przybyłymi do Krosna Kapucynami. Rezydencję na Michałku obsługiwało pięciu kapłanów zakonnych i trzech braci.
Kapucyńska rezydencja w Bliznem istniała zaledwie 28 lat ponieważ w 1788 roku została dotknięta kasatą, zarządzoną przez austriacki urząd - cyrkuł sanocki. W podobny sposób potraktowano wiele placówek kościelnych na ziemiach polskich, wchodzących w skład monarchii austro-węgierskiej, objętych wtedy nowym systemem polityczno-kościelnym, tzw. józefinizmem. System ten usiłując uzależnić Kościół od państwa, dążył między innymi do upaństwowienia dóbr kościelnych, ograniczenia przejawów kultu, zniesienia bractw religijnych; co często wiązało się z zupełną likwidacją konkretnej instytucji Kościoła. Tak się stało i na Michałku. Kościół przeznaczony został do rozbiórki, zaś części jego wyposażenia przekazano świątyniom w Izdebkach. Starej Wsi i Bliznem. Parafia Humniska otrzymała barokowy ołtarz, istniejący do dzisiaj jako główny w miejscowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa.
W miejscu dawnego kościoła i klasztoru oo. Kapucynów, które w 1788 r. zostały sprzedane i rozebrane została wybudowana w 1877 roku obecna murowana kaplica. Zarówno w dniu odpustu, jak i w innym czasie zmierzają ku niej liczni wierni. Ułatwieniem jest asfaltowa droga wiodąca z Bliznego do Golcowej, okrążająca michałkową górę.
Mimo upływu czasu, powiązania Krosna i Bliznego po linii kapucyńskiej przetrwały do naszych czasów. Oprócz wspólnej historii, na płaszczyźnie materialnej stanowią je dwa uratowane obrazy z Bliznego (Matka Boża z Dzieciątkiem oraz Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Janem) zdobiące klasztor krośnieński. Duchową zaś więź podtrzymują, ujawniające się w Bliznem do dzisiaj, kapucyńskie powołania zakonne.