ZAMEK SOBIEŃ wzniesiony został za czasów Kazimierza Wielkiego. W końcu XIV wieku Władysław Jagiełło przekazał go za zasługi kasztelanowi lubelskiemu Piotrowi Kmicie herbu Szreniawa. Kmitowie wznieśli tam na przełomie XIV i XV wieku mocną twierdzę na planie nieregularnego czworoboku. Skrzydło mieszkalne znajdowało się w niżej położonej części założenia wzdłuż południowo-wschodniego odcinka murów. W najwyższym punkcie - w północno-zachodnim narożniku - w miejscu wcześniejszej wieży wysuniętej poza obwód murów stanęła prostokątna wieża bramna o wymiarach 7x8 metra. Od północnego-wschodu znajdowało się niewielkie przedzamcze.
Warownia nie służyła jednak swym właścicielom długo. Już w 1474 roku po najeździe Węgrów została uszkodzona, a 1512 roku Piotr Kmita Sobieński, jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w ówczesnej Polsce, przeniósł rodową siedzibę do nowo wybudowanego zamku w Lesku. Sobień został opuszczony przez swoich właścicieli i wkrótce zaczął chylić się ku ruinie, zamieszkiwany był przez podstarostów i pełnił tylko funkcje administracyjno-folwarczne.
Pewnych zniszczeń dokonało też austriackie wojsko, gdy w 1914 roku po wciągnięciu ciężkiego działa na szczyt wzgórza jego żołnierze próbowali (bez powodzenia) prowadzić stąd ostrzał artyleryjski.
Natomiast w okresie II Wojny Światowej u stóp średniowiecznych murów zamkowych Rosjanie wznieśli bunkier, który był częścią tzw. Linii Mołotowa utworzonej w latach 1939-1941 wzdłuż prawego brzegu Sanu.
Do naszych czasów przetrwały malownicze, choć silnie porośnięte roślinnością relikty murów skrzydła mieszkalnego zachowane do wysokości pierwszego piętra, z zamkniętymi półkoliście otworami okiennymi i otworami po belkach stropowych. Tuż za jego ruiną wybudowano drewniany taras, skąd rozpościera się piękny widok na zakole rzeki San, a w dalszej perspektywie na Lesko, a nawet Bieszczady.
Wejście na teren zamku prowadzi z dolnego parkungu przez wieżę bramną z resztkami kamiennego portalu i dobrze zachowaną kamieniarką okien w jej dolnej kondygnacji. Ruina zamku jest jednym z obiektów chronionych w ramach utworzonego tutaj rezerwatu "Góra Sobień".