Dzisiaj jest: 4 Październik 2024    |    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
  • Title_1

ORZECHÓWKA

 

Orzechówka to kolejna miejscowość należąca do gminy Jasienica Rosielna. Najwyższe wzniesienia w tej miejscowości (od zachodu i południa) sięgają wysokości 455 i 419 m n.p.m. Centrum wsi zlokalizowane nad lewobrzeżnym dopływem Stobnicy, położone jest na wysokości 329 m n.p.m.

Nie zachował się dokument lokacyjny Orzechówki. Nie wiadomo więc kiedy ta osada powstała. Pewne natomiast jest, że miejscowość ta istniała już w 1420 r., kiedy to w zapisce z 1 lutego biskup przemyski potwierdził pleba­nowi Mikołajowi z Bliznego wyrok polubowny w sporze z Henrykiem Kamienieckim o dziesięciny z Orzechówki i Jasienicy. W późniejszym okresie właścicielami wsi byli: Boguchwał z Orzechówki (1424-1444), Bogusław z Orzechówki (1468), Marczysz z Orzechówki (1487), Bartolomeo Oględowski (1499 r.).

Orzechówka to nazwa fizyczna, od wyrazów: „orzechowy, orzech". Prze­pływający przez wieś potok (dopływ Stobnicy) w XV i XVI wiekach zwany był „Orzechownicza".

W latach osiemdziesiątych XIX stulecia miejscowość liczyła 1735 miesz­kańców, których zajęciem była uprawa roli i tkactwo. W każdej chacie był warsz­tat tkacki. Majątek dworski był wówczas własnością Zygmunta Załuskiego.

Wieś ta słynęła z występujących w jej krajobrazie wiatraków, służących do mielenia zboża. Zaczęto je budować na początku XX wieku. Znajdo­wały się przy każdym zasobniejszym gospodarstwie. Wiatraki z Orzechów­ki posiadały konstrukcję szkieletową, szalowaną deskami. Charakterystycz­ną ich cechą było umieszczenie wysoko, nieraz tuż pod wałem, belki, któ­ra przenosiła ciężar całego budynku na wkopanego w ziemię „króla". Wnętrze budynku posiadało jedną kondygnację. Kamienie żarnowe umieszczone były na wysokości ok. jednego metra. Obecnie na terenie wsi znajduje się tylko jeden tego typu obiekt.

W latach ostatniej wojny w domu Irmy Cwynar często przebywał in­spektor ZWZ na obszar Podkarpacia, mjr Witold Obidowicz ps. „Orszak". Już w styczniu 1942 r. ostrzegano go przed niebezpieczeństwem aresztowa­nia. On zlekceważył ostrzeżenie. Miesiąc później został aresztowany w swo­jej kwaterze w Krośnie. Jednocześnie gestapo udało się do Orzechówki, gdzie w trakcie ucieczki zabito adiutanta Inspektoratu ZWZ, por. Henryka Pilawkiego z Brzozowa. Zwłoki jego pochowano na cmentarzu w Jasienicy Rosielnej, skąd w 1947 roku ekshumowano je na cmentarz w Brzozowie.

Latem 1944 r. miał tutaj tymczasową kwaterę dowódca I Frontu Ukra­ińskiego, Iwan Koniew.

Staraniem zmarłego kilka lat temu ks. dziekana Henryka Osiki z Jasienicy w latach 1982-1984 wybudowano kościół pw. Świętej Rodziny (obec­nie parafialny). Jego projektantem był Zdzisław Wojdanowski z Brzozowa.

Są tu pierwsze szyby naftowe „Franek" i "Janina" oraz pamiątki po twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Z Bóbrki przez Zręcin - dojechać można do Żarnowca, gdzie w dworku Marii Konopnickiej jest muzeum poświęcone tej znakomitej polskiej poetce.

Pozostałe miejscowości: Jasienica Rosielna, Stara Wieś, Przysietnica, Golcowa i Domaradz.

 Strzałka w lewo

wróć do Sąsiednie miejscowości


Miejscowość:
BLIZNE
Województwo: PODKARPACIE
Powiat: BRZOZÓW
Gmina: JASIENICA ROSIELNA
Poczta: 36-221 BLIZNE
Urząd pocztowy: JASIENICA ROSIELNA

   
SZKOŁA PODSTAWOWA: 
13 43 05 224
PARAFIA BLIZNE: 
13 43 05 600
OBSŁUGA TURYSTÓW: 
782 458 050
SOŁTYS BLIZNEGO: 
692 309 636
URZĄD GMINY: 
13 43 06 033
KLASZTOR SIÓSTR: 
13 43 05 521
   
Free Joomla templates by Ltheme