Zalew "Blizne" składa się z dwóch zbiorników i powstał w latach 2000-2001.
Mniejszy Staw Górny na kształt prostokąta.
Powierzchnia lustra wody Stawu Górnego wynosi ≈2,80 ha.
Maksymalna głębokość Stawu Górnego wynosi 2.80 m.
Zbiornik Dolny jest większy i ma kształt dwóch prostopadłych do siebie prostokątów.
Powierzchnia lustra wody Zbiornika Dolnego wynosi ≈8,60 ha.
Maksymalna głębokość Zbiornika Dolnego to 3.90 m.
Zbiornik Dolny zasilany jest wodą z potoku Łądzierz i zakończony jest zaporą czołową ziemną o długości 140 m, wysokości 4,00 m, szerokości korony 3,00 m.
Zbiornik Dolny miał służyć gromadzeniu wody powodziowej i rekreacji, natomiast Staw Górny z czystą wodą, bez zawiesiny pylastej, miał służyć do zaopatrzenia w wodę. Obecnie Zbiornik Dolny pełni funkcję retencyjną częściowo zatrzymuje falę powodziową z potoku Łądzierz.
Oba zbiorniki zostały zarybione. Zbiornik Dolny prowadzony jest przez Polski Związek Wędkarski w Rzeszowie i wykorzystywany jest do celów wędkarskich. W Stawie Górnym również można wędkować po uiszczeniu opłaty określonej w regulaminie. Zarządcą akwenu jest Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, administratorem Gmina Jasienica Rosielna. Natomiast Zbiornik Dolny należy do obwodu rybackiego nr 1 rzeki Stobnica, będącego pod zarządem Polskiego Związku Wędkarskiego. Miejsce to jest znane okolicznym rybakom, którzy mogą tutaj w ciszy rozwijać swoje hobby.
Zalew w Bliznem to miejsce występowania typowej roślinności słodkowodnej.
Zbioirnik Dolny porośnięty jest m.in. strzałką wodną, pałką wąskolistną (która tworzy schronienie dla narybku), spirodelą wielokorzeniową, moczarką kanadyjską, żabieńcem, babka wodną, grążelem żółtym, sitowiem itp. Największa jej różnorodność występuje w pobliżu brzegu. Znacznie bogatsza roślinność występuje w Zbiorniku Dolnym, który jest bardziej zamulony, możemy tu zauważyć obszary, w których w wyniku wzrostu trofii (żyzności wód), następuje zakwit glonów.
W Stawie Górnym występuje raczej roślinność podwodna, w większości rośliny widoczne na wodzie to rdestnica pływająca i rzęsa wodna. Obszar zbiornika to także siedliskiem wielu zwierząt, bujnie rozwija się tu przyroda, przy bardzo małej ingerencji człowieka. Zwiększenie wilgotności powietrza i gleby wpływa pozytywnie na lokalny mikroklimat, a co za tym idzie m.in. rozwój roślinności w tym rejonie.
W zbiorniku i jego okolicy występuje bogata fauna. Zobaczyć tu można różne zwierzęta, m.in. łabędź niemy, kaczka cyranka, pająk topik, żaby, ropuchy, ważki, jaszczurki, traszki, a przy odrobinie szczęścia nawet zaskrońca. Ryby, które występują w akwenie to m.in. karp, karaś, okoń, sum, szczupak, wzdręga, płoć.
Brzegi obu części akwenu umocnione są na całej szerokości płytami.
Wzdłuż Zalewu biegnie asfaltowa droga przyzbiornikowa.
Zalew Blizne spełnia obecnie głównie funkcję retencyjną, rozwija się tu także wędkarstwo, jednak atrakcyjne położenie stwarza wiele szans rozwoju np.:
- Zorganizowanie w tym miejscu kąpieliska z pewnością byłoby doskonałą inwestycją, niewiele kosztującą gminę. Okolicznie mieszkańcy mogliby tutaj spędzać wolny czas,
- Powstanie i rozwój małej gastronomii,
- Dalszy rozwój wędkarstwa,
- Rozwój turystyki - z możliwości skorzystania z łódki, kajaka, skorzystaliby ludzie, którzy pragną zobaczyć akwen ,, od środka”. Spokój, cisza i możliwość odpoczynku w malowniczej okolicy zachęca do wynajmowania domków letniskowych.
Zarówno latem jak i w inne pory roku ludzie przyjeżdżają tu wypocząć, pomimo tego, że oprócz wędkarstwa nie ma tu żadnych innych atrakcji. Miejsce to jest popularne ze względu na ciszę, spokój i przede wszystkim piękne widoki.